Parukas annetatud juustest!

Määratlemata

Vestlusõhtu

Oled oodatud mõnusasse vestlusringi, kus saad jagada ja kuulda teiste kogemusi, kuidas toetada last, sõpra ning iseennast
alopeetsia ning teiste juuste ja peanaha
meditsiiniliste probleemide korral
Kaks kohtumist toimuvad
28.oktoober ja 4. detsember kell 18.00-20.30
Kohtume Pikk 7-13, Tallinna vanalinnas.
Palun anna oma tulekust teada maili@hooling.ee
Vestlusring on Tasuta
Korraldaja MTÜ Sinu Juuksed

Juuste väljalangemine

Mis juhtub juustega, kui nad hakkavad välja langema?

Kui organism ei suuda mingil põhjusel juuksesibulaid toitainetega varustada, tekib olukord, kus juukseid langeb välja rohkem, kui on tavapärane.

Juuksekarv koosneb juuksesibulast ja surnud ning keratiniseerunud rakkudest moodustunud juuksekarvast. Kui juuksesibulas olevate rakkude areng on häiritud, katkeb juuksekarva kasv ning juuksekarv sureb enne oma kasvutsükli lõppu. See ei tähenda, et sellest juuksepesast ei saa enam rohkem juukseid kasvada, kuid uus juuksekarv tekib alles siis, kui eelnev kasvutsükkel on läbi saanud. Seega on osa juuksekarvade pesasid – enne uute juuksekarvade teket – tühjad, mille tulemusena jääb pealagi juustest hõredamaks.
Täielik kiilaspäisus võib tekkida juuste kasvu tagavate juuksekarva pesade ummistumise tagajärjel ning siis ei teki kogu peanahal uusi juukseid. Tegelikkuses juhtub aga harva, et kõik karvanääpsud lakkavad toimimast.

Juuste väljalangemise põhjuseid on palju.

  • 3-4 kuud pärast rasket haigust või suurt operatsiooni võib hakata palju juukseid korraga välja langema. Oluline on meeles pidada, et juuste väljalangemine on seotud sellega, mis on organismis juba toimunud.
  • Juuste väljalangemist põhjustavate faktorite hulka kuuluvad hormonaalsed probleemid, kilpnäärme üle- või alatalitlus ning suguhormoonide tasakaalu häire. Hormonaalne tasakaal on ka põhjuseks, miks mõnedel naistel juuksed peale sünnitust välja langevad.
  • Ravimitest võivad juuste väljalangemist soodustada näiteks verevedeldajad, podagraravimid, suured annused A-vitamiini, rasestumisvastased tabletid, antidepressandid ja ravimid, mida kasutatakse keemiaravis, samuti ka mõni infektsioon.
  • Juuste väljalangemine võib anda märku ka mõnest organismi üldhaigusest nagu näiteks luupus või diabeet.
  • Juukseid mõjutab ka organismi rauapuudus ning biotiini, B12 vitamiini, tsingi ja foolhappe puudus. Suurenenud juustekao korral on soovitatav uurida vere rauasisaldust ja üldist verepilti, kilpnäärme- ja suguhormoone, teatud vitamiine ja verevalke ning haigustest välistada luupus ja diabeet.

Kevadel ja sügisel võib juuste väljalangemine suureneda.
Kevadel on juuste väljalangemise peamisteks süüdlasteks vähene päike ja vitamiinide puudus – sügisel aga möödunud suve liigne päike ja kuumus. Juuksed küll vajavad väga D-vitamiini, mida annab meile päike, kuid siingi kehtib reegel, mille puhul liiga suur doos mõjub kahjulikult.

Juuste väljalangemine

Kui juuksekadu ei ole tavapärane – alopeetsia

Igal juuksekarval on väike karvatõstjalihas, mis kinnitub juuksekarva ja -juure ümber olevale sidekoele. Trihholoogi sõnul murdub juuksekarv krambiga sarnase kokkutõmbe tagajärjel, mille tekkepõhjus on teadmata. See tähendab, et juuksejuure ümber olev sidekude pigistab juuksekarva katki või kahjustab seda nii tugevalt, et juus murdub hiljem näiteks töötlemise käigus. Sageli kaasneb ka peanaha valulikkus või pinges tunne. Pärast kokkutõmmet ei pruugi juuksekadu kohe väliselt näha olla. Juuksed võivad välja kukkuda edasise juuksehoolduse käigus, mille tõttu tekivad peanahale ümmargused juusteta laigud.
„Tühja ala ümbruses võib märgata nn juuksetüükaid, mida eksikombel peetakse uuteks juusteks. Mikroskoobiga uurides aga selgub, et tüüka ladva tüveosas puudub pigment. See näitab, et juus ei saa toitaineid korralikult kätte, mistõttu mingil hetkel tulevad ära ka need väikesed juuksed ning laiguline ala laieneb veelgi”, ütleb juukseuurija.
Sageli on sellise seisundiga inimesel kõikvõimalikud proovid ja analüüsid korras ning tihti keeldutakse seda ka haiguseks nimetama.
Peale tavapärast stressiseisundit on pakutud ka, et juuksejuurtesse võib olla kogunenud rohkelt kaltsiumi, mis takistab toitainete imendumist (seda on võimalik tuvastada juuksejuureuuringus mikroskoobi abil), mistõttu juuksed muutuvad nõrgemaks.
Uuringud on näidanud, et laiguline juuksekadu esineb sageli tarkadel, intelligentsetel ja tundlikel inimestel, kes on loomult vastutustundlikud ning kes hoiavad oma tundeid ja läbielamisi pigem endas, kui näitavad neid välja. Seetõttu võib keha hakata reageerima nende enda vastu.
Tihti lohutatakse, et selline seisund on mööduv, kuid pole harvad ka olukorrad, kus kiilad laigud peas vahel kaovad ja siis siiski tagasi tulevad. On ka juhtumeid, kus inimene põdes laigulist alopeetsiat, mis taastus, kuid millele paari aasta pärast järgnes seisundi raskem vorm ning kadusid nii juuksed kui ka kõik muud karvad kehal.
Tõsi, mõningast edu on siiski saavutatud kortikosteroidide kasutamisega. Kõige parem efekt on saavutatud kortikosteroidide süstimisega. Samas ei ole võimalik tagada, et see mõjub. On olemas ka raviv kreem, kuid see ei suuda siseneda nahka nii sügavale, et mõjutada juuksejuuri. Suukaudsete vahendite miinuseks peetakse aga mõju olemasolu ainult tarvitamise perioodil.
Kirjandusse on paisatud uuringuid, mis mõne ravimi suhtes on saavutanud häid tulemusi, kuid üldjuhul puudub usaldusväärsus. Seda juba põhjusel, et seisund võib iseenesest taastuda ning pole võimalik olnud kindlaks teha, kas taastumine oli iseeneslik või mõne medikamendiga seotud.
Alopeetsiaga kaasnevad ka muud ebameeldivused. Esiteks võib kiilas peanahk saada kergesti päikesepõletuse. Ninakarvade puudusega kaasneb heinapalaviku ja muude allergiate oht. Ripsmete puudumine muudab aga silmad tundlikuks ja vastuvõtlikuks. Probleeme võib olla ka küüntega, sest keratiinist moodustuvad nii juuksed kui ka küüned. Kuna see seisund mõjutab väga suures osas ka inimese välimust, siis võib kaasneda ka ärevushäire, sotsiaalfoobia, ehk kartus viibida kohtades, kus on palju inimesi või kus muul moel võib liigset tähelepanu saada, ning loomulikult võib selline seisund kaasa tuua ka depressiooni.

Juuste väljalangemine

Kuulsused, kes on põdenud alopeetsiat

Telesaate juht Gail Porter tegi oma kiilanemisest 2005. aastal eraldi dokumentaalprojekti. Ta keeldus kategooriliselt kandmast parukat, et rohkem teadvustada selle probleemi olemasolu.

Näitlejanna Neve Campbell puutus alopeetsiaga kokku, kui ta oli 23 aastane. Tema seostab seda eraeluliste pingetega. Nimelt oli tal käsil lahutus, ületöötamine surus nurka ning lisaks kõigele muule tuli hakkama saada jälitajaga.

Ameerika jalgapllivõistkonna Chicago Cubs endine juht Mike Quade haigestus alopeetsiasse kolmeaastaselt. Ta on öelnud, et just spordiga tegelemine aitas tal leida sõpru ja saada nö ühiskonna poolt aktsepteerituks.

Matt Lucas, tuntud briti komöödianäitleja, hakkas alopeetsiaga koos elama juba kuueaastaselt. Ka temal on alopeetsia vorm, kus kehal ei ole ühtegi karva. Ometigi ei sega see tal kirjutada üliandekaid komöödiastsenaariumeid ja ka näitlejatööd tegemast.

Näitleja Christopher Reeve elu koos alopeetsiaga algas, kui ta oli kuueteistkümneaastane. Oma raamatus kirjeldab ta värvikalt, kuidas ta erinevalt juukseid kammides püüdis kiilaid kohti varjata. 1978. aastal, kui mees sai kuulsaks tänu Supermani osatäitmisele, läbis ta iga kolme kuu tagant steroidisüstide kuuri.

NBA korvpallur Charlie Villanueva, kellel alopeetsia sümptomid ilmnesid, kui mees oli kolmeteistkümneaastane, on osalenud teleprojektis, kus ta külastas sama seisundiga inimesi. Charlie Villanueva, Matt Lucas ja Mike Quade põevad kõik alopeetsia kõige raskemat vormi. See tähendab, et peale juuste on kadunud ka kulmud, ripsmed ja ülejäänud kehakarvad.

USA võrkpallikoondise mängijad ajasid end 1992. aastal kiilaks, et avaldada toetust ja austust Bob Samuelsonile, mängijale, kes on sunnitud elama koos alopeetsiaga.

Juuksehooldus

Külma mütsi teraapia jätab keemiaravi ajal juuksed pähe? Müts sai USAs kasutusloa

Juuksuritel tuleb olla kliendi kõrval nii heas kui halvas. Mõnikord võib juhtuda, et uue soengu asemel tuleb kliendi juuksed hoopis maha lõigata vältimaks keemiaraviga kaasneva juustekao psühholoogilist traumat. Kel endal on tulnud see raske teekond läbida teavad kindlasti ka seda, et juustekaotus sellel stressirohkel ajal just „motiveerivalt“ ei mõju.

Täna väidetakse aga ajakirjas Modern Salon, et kõik see võib muutuda. Lahenduseks on „Külma mütsi teraapia“.

Teraapia seisneb selles, et patsient kannab keemiaravi ajal jääkülma, kitsalt ümber pea olevat mütsi. Tänu sellele kitsenevad peanahas olevad veresooned ja keemiaraviga organismi paisatud ravim ei saa mõjutada karvanääpsu. Viimane on põhjuseks, miks juuksed ravi ajal välja langevad. Kuigi sellel teraapial on olnud edu, ei sobi see kahjuks kõigile ja mõne ravimi puhul see ei toimi.

Põhiliselt on praegu kasutusel kaks meetodit

Esimese puhul müts jahutatakse spetsiaalses külmikus, mille temperatuur on madalam kodukülmiku omast. Patsient kannab mütsi 30 minutit ning siis see vahetatakse värskema, otse külmikust võetu vastu.  Penguin Cold CapsChemo Cold Caps , ElastoGels.

Teisel juhul on müts ühendatud jahutusseadmega, mis tasapisi külmutab mütsi vastavale temperatuurile ning hoiab selle muutumatuna.  DigniCap SystemPaxman Scalp Cooling System

DigniCap on arvuti abil juhitav süsteem, mis paneb jahutatud vedeliku keemiaravi ajal kantavas mütsis ringlema. Jahutusmüts on kaetud teise, neopreenist valmistatud mütsiga, mis kinnitub lõua alla ja hoiab jahutusmütsi paigal. See toimib ka isoleeriva kattena jahutuskao takistamiseks (tervis.postimees.ee)

Mõlemad meetodid on läbinud ka kliinilised uuringud, kuid tulevik näib olevat teisel meetodil, sest patsientidele meeldib rohkem järkjärguline temperauuri langemine ning samuti saab kogu teraapia ajal kanda ühte mütsi.

Oponendid on väitnud, et peanaha jahutamine võib mõjuada ravi selles piirkonnas ning võimalikud on metastaasid. Selle väite lükkavad ümber aga vastavad uuringud, mis on tõestanud metastaase peanahas pole täheldatud.

Allikas. http://www.modernsalon.com

Nüüd on USA toidu- ja ravimiamet (FDA) lubanud esimest niisugust seadet Ameerika Ühendriikides turustada, vahendab meditsiiniuudiste portaal Med24. DigniCap Cooling System (valmistaja Dignitana Inc, Lund, Rootsi) on läbinud mitmes USA keskuses suure tähtsusega katsed ja seda on lubatud kasutada keemiaravi saavate rinnavähki põdevate naispatsientide juuste väljalangemise vähendamiseks.
Seadme toimet uuriti 122 esimeses ja teises staadiumis rinnavähiga naisel, kes said keemiaravi tunnustatud keemiaraviskeemide järgi, mida seostatakse juuste väljalangemisega, märkis FDA. Enam kui kaks kolmandikku (66 protsenti) seadet kandnud ravitud patsientidest ütles, et nad kaotasid juustest alla poole.
jUMESTUS, MIS PÜSIB

Ultimate Brow – kulmumeik, mis püsib nädalaid

Umbes kümmekond aastat tagasi hakkasid meigitrendid rõhku asetama täiuslikult viimistletud kulmudele.  Oli ka viimane aeg, sest üks Eestit külastanud vene meigikunstnik märkis esmamuljena, et Eesti naistel pole millegipärast kulme.

Täna on kulmuteenuseid valikus palju, kuid mida valida siis, kui püsimeiki päris ei taha ja tavalise hoolduse kahjuks räägib tõik, et selle ilu just väga pikalt ei naudi. Siiani pakuti lahenduseks kulmupikenduste teenust. Kui pikenduskarvad kinnitatakse oma kulmukarvade külge, siis püsib selline tulemus päris mitu nädalat, kuid probleem seisneb selles, et tavaliselt tuleb neid karvu lisada just nendesse kohtadesse kus kulmukarvu ei ole. On siis põhjuseks liig hoogne kulmude kitkumine, trauma või muu selline, igal juhul tuleb kogeda seda, et karvad seal ei püsi. Lahendus saabus Eestimaale sellel sügisel ja kutsutakse seda teenust Ultimate Brow. Maaletoojaks on Ruthie Belle, kelle teeneks on ka volüümiripsmete teenuse tutvustamine ja õpetamine meie ripsmetehnikutele.

Mille poolest Ultimate Brow erineb teistest kulmuhooldustest?

Ultimate Brow hoolduse alguses teeb kulmudisainer kerge korrigeeriva hoolduse ning siis segatakse kokku tekstuurgeel. Segatakse kokku tähendab seda, et tekstuurgeelile lisatakse toon, mis sobib kõige paremini kliendi juukse ja nahatooniga.  Järgnevalt kantakse geel kulmudele. Võimalik on seda teha nii karvtehnikas, mis tähendab seda, et iga karv joonistatakse täpselt välja kui ka hajutatult. Viimase puhul sarnaneb lõpptulemus eelkõige tavapärase kulmumeigiga. Geel kantakse otse nahale ning lõpptulemus ei sõltu sellest kui tihedad või siis hõredad on oma kulmud. Tulemus püsib 2-3 nädalat ja on väga loomulik.

Lahendus ka neile, kellel kulmud ajutisel või pikemaajalisel põhjusel üldse puuduvad

Erinevate terviseprobleemide või traumadega võib kaasneda juuste ja kulmude kadu. Hiljuti soovitati sellisel juhul  kulmupikenduste teenust, kuid probleemiks jäi, nagu ka eelnevalt märgitud, see, et hooldus püsis ainult paar päeva. Ultimate Brow tehnika võimaldab ka sellisel juhul nö joonistada nahale täiuslik kulmukaar, mis võimaldab selle iluvea unustada pea paariks nädalaks.

Käisin katsetamas:

Kulmud on mulle peavalu valmistanud juba  mõnda aega. Iseenesest on nad tihedad, aga nende kujusse seadmine on päris korralik ettevõtmine. Esiteks ei oska ma ise neid nii kitkuda, et tulemus oleks ühtlane ja korrektne ning kaunist kulmukujust ei ole juttugi. Teiseks kipuvad kulmud juuste eeskujul lokki minema, mis tähendab, et tänasest rahuldavast välimusest ei pruugi homseks midagi järel olla, iga kulmukarv püüab meeleheitlikult vältida seda suunda, kuhu tema naaberkarv end sättinud on.

Olen mõelnud ka püsimeigi peale, aga alguses oli takistuseks see, et lihtsalt ei soovinud endale kulme, mis oleks nagu paksu vildikaga joonistatud ja ajaks, kui püsimeigi tehnikad tunduvalt loomulikumaks on arendatud, olen mina püsimeigi  juba, teises näo piirkonnas, ära proovinud ja kuigi olen tulemusega rahul, siis kogetud ebamugavustunne ja ka pisike valu ei motiveeri mind seda teekonda taas ette võtma.

Lahendamatuid olukordi õnneks olemas ei ole ja ühel kenal päeval sean õhinal sammud Ruthie Belle salongi, kus mind ootab tunnustatud kulmudisainer Lydia Feodora Jakson.

Kõigepealt eemaldatakse minu kulmupiirkonnast need karvad, mis õigel kohal ei kasva ja selleks kasutab Lydia niite. Kuigi mulle lahkelt näidatakse kuidas see käib, jääb see ikka müstikaks, mis omakorda annab tunnistust, et olen meistri käe all, kes teab, mida teeb.

Tekstuurgeeli värviks segab Lydia pruunikas-kuldse tooni, mis mulle väga meeldib, sest see toob kenasti esile ka minu kuldset karva juuksetooni, mille üle olen väga õnnelik.

Kui eelnevalt sai juba mainitud, et kardan valu, siis selle tehnika puhul ei ole midagi valulikku ega ebameeldivat. Geel kantakse pea märkamatult kulmudele. Põnev on aga see, et Lydia kasutab selleks nõelu, mida muidu kasutavad hambaarstid. Nõelu on siis vaja geeli täpseks nahale asetamiseks, mitte torkimiseks. Selgub ka, et need nn juureravi instrumendid pole ainsad, mida ripsme- ja kulmutehnikud kodustanud on. Näiteks kasutavad ripsmetehnikud hambaravist tuntud pisikesi peegleid, et töö korrektsust kontrollida.

Kuna minu kulmud on ninajuure juurest suht tihedad, siis sinna tekstuurgeeli ei kanta, küll aga vajab lisatäidet ja korrigeerimist kulmu ülejäänud osa. Õnneks selgub, et auklikuks kitkutud kulmud on suhteliselt levinud teema, millega kulmutehnikud tegelema peavad ja mina nö massist väga ei eristugi. Veel eksitakse kulmukuju loomisega. Küll on kulmude vahe liiga suur või ei sobi kuju näokujuga.  Etteruttavalt saan märkida, et minu uus perfektne kulmujoon ei sarnane eriti sellega, mida olen erinevate õpetuste järgi ise proovinud teha.

Pea tunnikese pärast selgub, et minu uued kulmud on valmis ja võin püsti tõusta. Peeglist vaatab vastu selline kulmukaar nagu siiani ainult ajakirja piltidelt olen näinud.  Kilkan midagi sarnast nagu „issand mul on nüüd kulmud“ nagu oleksin ennem ilma nendeta olnud, kuid võrreldes enne ja nüüd, siis on vahe tõeliselt suur ja tundubki, et alles nüüd on mul tõelised kulmud.

Katsudes on kulmudel olev geel tunda, aga see on ka ainus asi, mis tunnetuslikult enne ja nüüd erinev on. Ohutustehnika kohalt ei tohi ma neid näppida ning samuti on ebasoovitavad kreemjad ja õlised tooted nagu kreemid jms kulmupiirkonnas.

Koju sõites korraldan paar liiklusseisakut, sest imetlen peeglist oma kulme ja rohelist tuld lihtsalt ei märka. Muuseas, sama oli siis, kui endale kunagi geelküüned panin. Komplimente saan rohkelt ning peale kauni kuju kiidetakse ka kulmutooni kuldset helki.

Kuigi alguses on päris raske olla neid näppimata, siis paari päevaga olen nii harjunud, et ei pööra neile tähelepanu. Võib olla siiski niipalju, et jumestuseks piisab nüüd ka ainult ripsmete värvimisest, sest koos korrektse kulmukaarega oleks nagu jumet ja sära näkku juurde tulnud.

Umbes 1,5 nädala pärast hakkan märkama kergeid kulumise märke ja see on ka loomulik, sest garantiiaeg hakkab täis tiksuma. Kuna kuju on aga nii täpselt joonistatud, siis saab vajadusel kulunumad kohad järele toonida. Ise loodan, et varsti kasvavad oma kulmud ka selle kuju järgi ja olengi ilus. Unustasin muidugi selle, et minu kulmukarvad minu sõna ju ei kuula ja seda tooni ma ise ka neid värvida ei oska. Igatahes plaanin varsti jälle hooldusesse minna, sest kui sul puudub korrektne kulmukaar, siis on ka su jumestus poolik ja jume tuhm ning ilmetu.

Ultimate Brow tehnikas kulmuhoolduse hinnaks on 30 -35 €

Eestis valdab seda tehnikat juba kümmekond kulmutehnikut. Tehnikat on võimalik õppida koolituskeskuses www.ruthiebelle.com

Pilte teenusest näeb siit: http://www.lydiajakson.com/ultimatebrow/

Lydia Feodora koduleht: http://www.lydiajakson.com/

Ruthie Belle koduleht: http://www.ruthiebelle.com/et/home

- näide 1 - blond IMG_2068 Annaliis UB logo 2